Op.Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  • Aliçetinkaya,Bulvarı No:17,YeniEfes Apt Kat:1 Alsancak-Konak-İzmir

  • 0232 463 23 63 0530 388 38 63

RAHİM AĞZI YARASI

kadın hastalıkları , kadin hastalıklari


RAHİM AĞZI YARASI


Rahim ağzı yarası Ve Rahim Ağzı Kanseri de HPV ÖNEMİ:


Kadınların en çok dikkat etmesi gereken belirtiler,düzensiz kanama,ilişki Sonrası adet olmamasına rağmen vajinal kanama, kanlı vajinal akıntı. ABD'de en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalık olan insan papillomavirüsü (HPV) enfeksiyonu, kanserin önlenebilir bir nedenidir. HPV aşılaması HPV ile ilgili kanser vakalarının %90'ını önleme potansiyeline sahiptir ancak özellikle Amerikan Hint/Alaska yerli (AI/AN) ergenleri arasında yetersiz beslenme önemlidir.


Rahim ağzı kanseri bölgesel ve yerleşim yerlerine göre değişiklikler göstermektedir. Bolivya'da servikal kanser insidansı ve mortalite oranları Latin Amerika'da en yüksektir. Vajinal hücre kendini örnekleme tarama kapsama artırabilir. Düşük tarama kapsamı ve gelecekteki tarama tercihleri için ortak nedenleri hakkında bilgi servikal kanser insidansını azaltmak için esastır. Kokabamba'nın kentsel, peri-kentsel ve kırsal bölgelerinden gelen Bolivya kadınlarının insan papillomavirüsü (HPV) ve servikal kanseri hakkındaki bilgileri değerlendirmeyi ve vajinal HPV öz-örneklemine karşı kabul edilebilir.Buna ek olarak, seçilmiş bir peri-kentsel alanda servikal kanser tarama kapsama kendi kendine örnekleme etkisini göstermektedir.


Pap smear ve biopsi servikal tespit edilen "düşük dereceli servikal intraepitelyal lezyon" (LGSIL) ve "bilinmeyen önemi olmayan atipik skuamöz hücreler" (ASC-US) idi. Anormal sitoloji olan olgularda kolposkopi uygulanması olmalıdır. Sonuç olarak, bölgesel tarama servikal kanser ve aşılama erken tanısı için HPV tipinin belirlenmesi açısından önemli olduğu sonucuna varılmıştır, bu nedenle prevalans çalışmaları arttırılmalı ve desteklenmelidir. Servis rahim ağzı kontrolü rutin 6 aylık dönemlerde engeç yapılmalıdır. Sonuçlara göre tedavi şeması Ve kontrol sıklığı izlenmelidir.Detaylı Bilği için iletişime geçiniz.