Op.Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu İzmir Genital Siğil Tedavisi

  • Aliçetinkaya,Bulvarı No:17,YeniEfes Apt Kat:1 Alsancak-Konak-İzmir

  • 0232 463 23 63 0530 388 38 63

HPV GENİTAL SİĞİL

Genital siğil, Genital Siğil Nasıl Geçer, Genital Siğil Tedavisi, Genital Siğil İzmir, Genital Siğil Tedavisi izmir, Genital Siğil Tipleri, Genital Bölgede Sivilce , HPV - Genital Siğil Tedavisi İzmir


HPV GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ 2021 FİYATLARI


Genital siğil (HPV) tanısı ve tedavisi nedir?


(Kondiylom-Condylom-Condiylom-sigil-etbeni-siğiller)Genital Siğil, Human Papilloma virüsünün (HPV) sebep olduğu genellikle genital bölgede ortaya çıkan lezyonlardır. Kadınlarda serviks kanserine yol açtığı yaygın olarak bilinmektedir. Halk arasında bilinen ismiyle rahim ağzı kanserine yol açabilir. HPV bir virüs olmasına rağmen genital siğil yerine halk arasında hastalığa da HPV ismi verilmektedir.


Cinsel olarak aktif ve çok eşli olma durumunda genital siğil hemen hemen herkeste görülebilir. Genital siğile sebep olan virüsün 200’den fazla tipi vardır. Genel olarak insanlar arasında genital siğile karşı aşırı korku ve hassasiyet vardır. Aslında HPV’nin bu kadar sıkıntılı olmasının sebebi siğilin tedavi edilmesi ile virüsün vücuttan uzaklaştırılamamasıdır. Lezyonlar kriyoterapi, koterizasyon ve eksizyon ile ortadan kaldırılabilir fakat virüs vücuttan uzaklaştırılamadığı için siğillerin tekrarlama riski vardır.


HPV NASIL BULAŞIR?


Genital siğiller cilt teması ile bulaşır. Erkeklerde penis ve çevresinde, virüsün bazı tipleri makat çevresinde de görülebilirken kadınlarda dış genital organlar, vagina ve rahim ağzına yerleşir. Lezyonlar genital bölge haricinde anal bölge, ağız içinde görülebilmektedir. Genital siğillerin koter ile yakılması, kriyoterapi ile dondurulması veya cerrahi olarak kesilip ortadan kaldırılsa bile bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde tekrarlama riski daha yüksektir. Bazı kişiler vücut direnci iyi olması sebebiyle virüsle karşılaşsa bile vücutta lezyon oluşturmayabilir.


HPV VİRÜSÜNÜN TANISI NASIL KONULUR?


Genital siğiller görüldüğünde tanısı kolaylıkla konulabilir, virüsün tipinin belirlenmesi için siğil parçaları patolojiye gönderilir. HPV virüsünün 200’den fazla tipi olmasına rağmen bazıları kanser için daha yüksek risk oluştururken bazı virüs tiplerine karşı geliştirilmiş olmasıda tipleme gerekliliğini ortaya koyar. HPV aşıları (Tip 6.11, 16, 18 ) için geliştirilmiştir. Kişilerin yaşı 27’nin altında ise aşı yapılması önerilir.


Görünüm olarak siğil karnıbaharı andırır şekildedir, çok küçük lezyonlarda büyüteç veya loop gözlüklerle inceleme yapılması gerekebilir. Erkekte siğil görüldüğünde bayanında kadın doğum doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Genital bölge muayenesinde gözle görünür lezyon yoksa bile smear alınması gerekir. Cinsel aktif her kadının 6 ayda bir smear testi yaptırması HPV’ye bağlı rahim ağzı kanserini erken yakalamak için önemlidir. Penis cildinde ve kasık bölgesi cildinde lezyonlar yer alabilir, muayene sırasında nadiren penis ucunda idrar kanalı girişinde de HPV lezyonu görülebilir, hatta zaman zaman lezyonlar idrar kanalının içine doğru ilerleyebilir. Bu tür lezyonlarda endoskopik yöntemle(sistoüretroskopi) idrar kanalının kontrol edilmesi gerekir. Çiftlerden birinde HPV lezyonuna rastlanması durumunda diğer çiftin de kadınsa kadın-doğum doktoruna, erkekse üroloji doktoruna başvurması ve muayene olması gerekmektedir.


GENİTAL SİĞİL NASIL TEDAVİ EDİLİR VE TEDBİR OLARAK NELER YAPILIR?


Genital siğil tedavisinde lezyonun büyüklüğüne göre cerrahi olarak çıkartılması, koter ve lazer ile lezyonun yakılması veya kriyoterapi ile dondurulması tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Lezyon anal bölgede var ise anaskop ile genel cerrahi uzmanı tarafından anal bölgenin içininde kontrol edilmesi gerekir.


Ağız içindeki lezyonlardan şüphelenildiğinde Kulak-Burun –Boğaz doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Eşinde ve/veya partnerinde HPV tespit edilen kişi mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir(Üroloji ve/veya Kadın Doğum doktoru tarafından). HPV aşısı cinsel birleşme yaşamamış ve /veya HPV virüsü (tip 6.11, 16, 18) tespit edilmemiş 9- 27 yaş arası kişilerin aşılanması koruyuculuk açısında avantajlıdır. Kadınlar cinsel olarak aktif oldukları dönem boyunca yılda 1 – 2 kez smear testi ile kontrolden geçmelidir. Homoseksüel erkeklerde veya anal cinsel ilişkide bulunan bayanlarda yıllık anal muayene ve Pap testi( anal smear testi) yapılmalıdır. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması bulaştırıcılık ihtimalini azaltmaktadır ancak yinede tam koruma sağlamaz.


Hpv yani genital siğilden korunmanın en iyi yolu


1.Tek Eşlilik


2.Partnerimizde siğilin olmadığından emin olmanız


3.Hpv siğil aşınızın olmuş olması


4.Düzenli Dr kontrolünden geçmeniz.En az 6 ayda bir.


Genital Hpv-Genital Sigil tanısı tedavisinde lazer ile tedavinin yanı sıra krio-Crio Terapi- Koter elektro Ve immüno terapi yöntemi olarak ayrılmaktadır


Detaylar İçin kliniğimizi arayınız lütfen. Opr Dr Mustafa Nuri Alihanoğlu 02324632363


Hpv ve Genital Siğiller


İnsan papilloma virüsü HPV olarak bilinmektedir.Özellikle kadınlarda en sık cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir ve gençler arasında ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Bu sorun, güvenlik açığı durumlarını teşvik eden ve önleme ile ilgili tutumları ve davranışları etkileyen psikososyal konulara gömülüdür.


Erkeklerde genital bölgede çıkmaya başlayan et beni şeklinde karnabahar görünümlü kabartılı siğiller için nedeni de Hpv virüsünün yapmış olduğu Condylom, tıbbi adı Condyloma Acuminatum olup son derece bulaşıcıdır. Tedavisi Hpv virüsünün tipine ve yaygınlığına göre değişmektedir . 100 den fazla Hpv tipi vardır. Hpv ve siğil bbulaştıktan sonra yayılma Ve tekrarlama eğilimli viral bir rahatsızlıktır.


Tedavisi mümkün olmakla birlikte ciddi inatçı tekrarlama özelliği olan enfeksiyonlar olduğunu bilmekte faydavardır. Özellikle genital siğiller ve genital Hpv tedavisinde uygulanan tıbbı ilaçlar yanı sıra crioterapi- siğil dondurma - siğil yakma- koterizasyon- lazerler uygulanabilir. Tedavi öncesi yapılması gerekenler ve tedavi sonrası yapılması gerekenler yapılırsa siğilin Tedavisi başarılı ve tekrarlaması düşük olur. Genital Hpv tipleri ve genital siğil tanı Ve Tedavisi İçin kliniğimizi arayınız. Opr Dr Mustafa Alihanoğlu


Genital siğil, Genital Siğil Nasıl Geçer, Genital Siğil Tedavisi, Genital Siğil İzmir, Genital Siğil Tedavisi izmir, Genital Siğil Tipleri, Genital Bölgede Sivilce